pikler játéktér

 

Felhívjuk kedves érdeklődőink figyelmét, hogy a JátékTérrel kapcsolatban csak emailen (piklerprogram[kukac]gmail.com) tudunk információt adni, telefonos elérhetőségünk nincsen. (A Pikler Bölcsőde telefonszáma sem a JátékTér Csapatához tartozik, ott ezzel a programmal kapcsolatban nem tudnak felvilágosítást adni.) Türelmüket köszönjük!
A
jelentkezési lapot a lap alján találják.

 
 

Játék és mozgás biztonságban, szabadon

A Pikler JátékTér egy csoportos szülő-gyermek program, amely dr. Pikler Emmi gyermekorvos kisgyermek-nevelési szemléletén, az önálló mozgás és játék jelentőségéről vallott nézetein és több évtizedes tapasztalatán alapul.
A Pikler-szemlélet és pedagógiai gyakorlat lényege, hogy a gyermekek a szép és harmonikus mozgást, a különböző mozgásformákat a maguk választotta módon és tempóban önállóan tanulják meg.

A kisgyermekek tele vannak kíváncsisággal, kísérletező kedvvel és ötletekkel. Miközben felfedezik a körülöttük lévő világot, fontos összefüggésekre bukkannak rá, rengeteget tanulnak önálló mozgásuk és játékuk során. Játékuk önálló felfedezés, ami során saját ötleteiket, terveiket valósítják meg, próbálgatnak, gyakorolnak és tanulnak a játéktevékenységükből.

Mi ezt a tanulási folyamatot támogatjuk és kísérjük egy olyan mozgás- és játéktér kialakításával, amely egyszerű és biztonságos, ugyanakkor a kisgyermekek számára a kísérletezés és a felfedezés lehetőségét kínálja. A térben nem maguk az eszközök, játékok izgalmasak, hanem az önálló és változatos tevékenység, amelyre a gyerekeket késztetik.
Az alkalmak során ezt követjük figyelemmel, csodáljuk a szülőkkel együtt, erről gondolkodunk és beszélgetünk.


A JátékTér története

A JátékTér megalkotója Magda Gerber magyar származású, Amerikában élő pedagógus volt, aki a Pikler Emmi által kidolgozott gyermeknevelési szemlélet segítségével támogatta a kisgyermekes szülőket 1978-tól. Később Németországban és Ausztriában is népszerűvé vált ez a szülő-támogatási forma.
A Pikler Ház 2002-től szervez ilyen sajátos szemléletű szülő-gyerek csoportokat 6 és 24 hónap közötti kisgyermekek és szüleik számára. A gondosan kialakított játék- és mozgástérben a gyermekek a felnőtt beavatkozása nélkül, saját kezdeményezésükre játszhatnak, mozoghatnak.
A szülők figyelik gyermekük tevékenységét, s a csoportvezetőkkel meg is beszélhetik a látottakat.

A csoportvezetők egyfajta modellként szolgálnak a gyermek önálló tevékenységének a támogatásához, a gyerekkel való kommunikációhoz. Tapasztalataink szerint a Pikler JátékTér látogatása nyitottabbá teszi a szülőket a csecsemő és kisgyermek sokrétű kompetenciájának a felismerésére. A megismert pikleri szemléletmód sok szülőt hozzásegít, hogy kapcsolata gyermekével gazdagabbá, békésebbé váljon.

 

 

Galéria

 
 

Kiknek és mikortól ajánljuk?

Szeretettel várjuk szülő-gyerek csoportjainkba 6 hónapos kortól 2 éves korig a guruló, kúszó, mászó, tipegő  gyerekeket és szüleiket, akik még nem részesülnek intézményes nevelésben (bölcsőde, családi napközi). Szívesen látjuk az eltérő fejlődésű gyerekeket is. Csoportjainkba vegyes életkorú gyerekeket várunk, és csoportonként maximum 7 gyermeket tudunk fogadni.


A JátékTér program felépítése

A program általában 6-8 hetes turnusokban indul folyamatosan, több csoportban fogadjuk a gyerekeket. Ha a gyermek számára fenntartott helyet az egy turnuson belüli foglalkozások felén nem tudják igénybe venni, a következő turnusra való jelentkezésnél az elsőbbséget - a várólistára való tekintettel - nem tudjuk biztosítani.

 A turnusok kezdete előtt egy Előzetes szülői tájékoztatót tartunk az újonnan bekapcsolódó szülőknek, amelynek időtartama 1-1,5 óra. Ezen a tájékoztatón lehetőség van megismerkedni a JátékTér programmal, a speciálisan berendezett térrel és az általunk kínált játékokkal. 

A JátékTér programban való részvétel feltétele az előzetes tájékoztató alkalmon való szülői jelenlét! 

A program árát az előzetes tájékoztató után, legkésőbb a turnus első hetében lehet befizetni a webshopunkon, bankkártyával vagy átutalásos formában. A Pikler® Shop felületén történő vásárlás menetével kapcsolatban kérjük, figyelmesen olvassák el munkatársunk tájékoztató levelét. Amennyiben a fizetés a fenti határidőn belül nem történik meg, a gyermek helyét a nagy érdeklődésre való tekintettel nem tudjuk fenntartani.

Első alkalommal már a kialakult csoportokban várják a JátékTér-vezetők a szülőket és a gyerekeket. Az alkalmak időtartama 1 óra, ám természetesen egyénileg hamarabb is be lehet fejezni a játékot aznapra, a gyermek hangulatától vagy szükségleteitől függően. 

Minden turnus végén egy személyes beszélgetésre biztosítunk alkalmat az egyik JátékTér vezetővel. Ezt az alkalom a SzülőkTere.

A SzülőkTere célja egy személyes beszélgetés, a JátékTérben látottakról-tapasztaltakról tudunk együtt gondolkodni a szülővel. Ezen az alkalmon gyermekek nélkül lehet részt venni. Meghatározott ideje fél óra, a JátékTér alkalmaknak megfelelő, vagy ahhoz közeli, előre egyeztetett, délelőtti időpontban.


Mi a szülő szerepe a JátékTérben?

Ebben a térben a szülők számára a földön lévő, kényelmes párnákat kínálunk ülőhelyül, ahonnan figyelemmel követheti és szemlélheti gyermeke játékát, és nyugodt jelenlétével biztonságot nyújthat számára.
A szülőket arra kérjük, hogy a JátékTér-vezetőkkel együtt várják nyitottsággal gyermekük kezdeményezéseit, ötleteit és gyermekük játékának megfigyelőként legyenek részesei. Ezzel lehetőséget adunk a gyerekeknek arra, hogy saját ötleteiket, elképzeléseiket valósítsák meg.

A JátékTér fizikai adottságai miatt kérjük, hogy a gyerekeket egy szülő kísérje!
Amennyiben a másik szülő is szívesen részt venne a progamon, kérjük, előre egyeztessenek a JátékTér-vezetőkkel!

Betegség esetén örülünk, ha előre - akár csak aznap reggel - emailen jelzik, hogy az adott alkalmon nem tudnak részt venni.


Mit viseljen a gyermek a JátékTérben?

A szabad mozgás és játék támogatásához kényelmes ruhát ajánlunk, ami nem lóg, nem feszül és nem akadályozza a gyermeket abban, hogy kedve szerint mozogjon. A mezítláb mozgásnak és játszásnak több előnye is van: biztonságos, nem tapad a gyermek talpa, kapaszkodni tud a lábujjaival, ami által megfigyelhető, hogy milyen fontos szerepet játszik, milyen aktív a lábfej a mozgások során.


Hogyan játszanak a gyermekek együtt a JátékTérben?

A legtöbb kisgyerek eleinte csak érdeklődve figyeli társai játékát, később kezdik utánozni, ellesni egymás ötleteit. A nagyobbak gyakran már tudatosan keresik a másik gyermek társaságát, együtt ülnek be a ládába, bújnak az alagútba vagy a kukucs-lyukba.

Sok gyermek tölti eleinte a szülő ölében ülve szemlélődéssel a rendelkezésre álló idő rövidebb-hosszabb részét ebben az új környezetben. Nyugodtan megvárhatjuk, amíg megszületik benne a döntés, hogy egy játék vagy valami más élmény kedvéért elhagyja a szülő biztonságos ölét.

A játék közben a szülők rábízhatják a JátékTér-vezetőkre,  hogy megítéljék, mi zavarhatja vagy veszélyeztetheti a gyerekek biztonságát és jóérzését.


Mit tegyek, ha a gyermekemet más gyermek bántja, vagy ő bántja a másikat?

Bár a gyermekek többnyire tapintatosan közelednek egymáshoz, és az apróbb konfliktusokat maguk is megoldják békés úton, előfordulhatnak olyan helyzetek, amiben a felnőttnek közbe kell lépnie.
A JátékTér-vezetők feladata és felelőssége ezeknek a nehéz helyzeteknek a békés kezelése és megoldása, amely felelősséget a szülők ilyenkor bizalommal átadhatnak nekik.


Ki kell lépnem a szobából. Rábízhatom-e a gyermekemet a JátékTér-vezetőkre?

Arra kérjük, hogy a szobát ne hagyja el anélkül, hogy arról szólt volna gyermekének! 
Fontos, hogy mindig tudjon róla gyermeke és az egyik JátékTér-vezető, hogy mikor és miért megy ki a szobából. Természetesen azt a gyermeket, aki megérti és elfogadja, hogy bent maradjon, amíg például anyukája kiszalad a mosdóba, nyugodtan rá lehet bízni a JátékTér-vezetőre.


Lehet-e enni, inni a játék közben?

Ha szomjas a gyermek, akkor azt ajánljuk, hogy inkább a szülő ölében, vagy mellé ülve igyon.
Az innivalót nem viheti magával a játékok közé. Ha esetleg a gyermek megéhezik játék közben, akkor a szomszédos kisszobában akár ölben, akár az általunk kínált etetőpadban elfogyaszthatja tízóraiját.


A játék végén...

Az alkalmak végén, az idő leteltével a JátékTér-vezetők összerendezik, elpakolják a játékokat. Ha a gyerekek spontán módon bekapcsolódnak a pakolásba, annak örülünk, de nem gondoljuk feladatuknak, hogy rendet tegyenek maguk után. A nagyobb gyerekek számára esetleg már természetes, hogy szüleikkel együtt elpakolnak a játék végén.
Kérjük, hogy mikor a játék közben (az idő letelte előtt) a JátékTér-vezetők újrarendezik a játékokat, akkor a szülők ebbe még ne kapcsolódjanak be!


Tanácsadásra is van lehetőség?

A JátékTér alkalmakon elsősorban a gyerekek játékát figyeljük, kísérjük, és arról beszélgetünk. 
A programot a SzülőkTere személyes beszélgetés zárja, amely során lehetőség van arra, hogy fél órában a szülő a JátékTér-vezetővel a JátékTérben tapasztaltakról beszélgessen, esetleg egy JátékTérhez kapcsolódó kérdésről együtt gondolkodjanak.
Az otthonról hozott gyermekneveléssel kapcsolatos kérdések, dilemmák és nehézségek megbeszélésére az Egyéni kísérést javasoljuk.


Időpont, helyszín és a program ára

 Csoportjainkban hétköznap,
előre egyeztetett időpontban
fogadjuk a gyerekeket és a szülőket. Az alkalmak egyesével nem látogathatóak, a részvétel minimum egy turnusnyi időtartamra szól.

 

A Pikler Ház ideiglenes székhelyén szerda és péntek délelőttönként:

1122 Budapest, Hajnóczy József utca 19. 1-es kapucsengő

 
 

Csütörtökönként
a VertikaLAND
Baba-Mama Klubban:

1094 Budapest,
Balázs Béla u. 32.b
(bejárat a Sobieski J. utca felől)

 
 

Turnusok

2024. szeptember 19 - október 31. (7 alkalom)
2024. november 7 - december 12. (6 alkalom)
2025. január 13 - február 28. (7 alkalom)
2025. március 3 - április 25. (7/8 alkalom, naptól függően)
2025. április 28 - június 20 (7/8 alkalom, naptól függően)

A turnusok hossza a munkaszüneti napok és a pihenőnapok szerint változik, melyről a csoportbeosztások elkészülte után munkatársunk értesíti a résztvevőket.

A 2024-25-ös tanévben a JátékTér foglalkozások a Lóczy Lajos utcai épület felújítási munkálatai miatt a VertiKAlandban és a Pikler Ház átmeneti irodájában lesznek, melynek címe: 1122 Budapest, Hajnóczy József utca 19.

Árak*

Normál ár: 3350 Ft/alkalom
Támogatói ár: 3950 Ft/alkalom,
mellyel a a szülő-gyermek csoportokon kívül a Magyarországi Pikler-Lóczy Társaság következő célkitűzéseinek megvalósításához is hozzájárul: a csecsemő és kisgyermek fejlődésére, nevelésére vonatkozó előadások, tanfolyamok szervezése, tartása, lebonyolítása, ismeretterjesztő kiadványok, filmek készítése és terjesztése, konzultációs lehetőség illetve fórum megteremtése a hazai és külföldi szakemberek számára, hogy a csecsemő és kisgyermek fejlődésével, nevelésével kapcsolatos véleményeket, tapasztalatokat kölcsönösen megismerhessék, megvitathassák. További célkitűzéseinkről a fenti linken olvashat bővebben.

*A csoportok egy-egy különálló alkalommal nem látogathatóak, a részvétel minimum egy turnus időtartamra szól.

 
 

JELENTKEZÉS

Jelentkezni az alábbi gombra kattintva lehet. Az rövid jelentkezési lap elküldése után rendszerünk felugró ablakban jelzi, hogy beérkezett a jelentkezés.

Turnusváltáskor a helyek feltöltése során elsőbbséget élveznek azok, akik már a csoport tagjai, vagyis aki az előző turnus résztvevői közül a megadott határidőig jelzi, hogy folytatná a JátékTeret, annak nem kell újból várólistáról bekerülnie, számára a már megszokott csoportjában biztosítjuk a helyet, akár több turnuson keresztül is. Az ezek után felszabaduló helyeket a várólistán szereplők számára jelentkezési sorrendben ajánljuk fel, és ehhez az itt megadott email címen felvesszük a kapcsolatot a jelentkezőkkel. Türelmüket és megértésüket köszönjük!